Eklem Kireçlenmesi Yaşam Kalitesini Düşürüyor

Eklemlerde en sık görülen ve yaşam kalitesini en fazla düşüren hastalıklardan biri de kireçlenme. En sık görülen hastalıklardan biri ve fiziksel olarak bağımlılığın başlıca nedenlerinden bir tanesi.Eklemde bulunan ve koruyucu bir rol oynayan kıkırdak tabakasının zamanla azalması, yıpranması herhangi bir nedenle zarar görmesi sonrasında oluşmaktadır.

Genellikle tüm eklemlerde görülse de yaşam kalitesini en fazla düşüren diz, kalça ve omurgada görülen kireçlenmedir.Kireçlenme ile birlikte eklemde ödem, ağrı ve hareket   kabiliyetinde azalma meydana gelmektedir. Başlangıç ta daha az rahatsız eden bu şikayetler zamanla artmakta ve hatta fonksiyon kayıplarına neden olmaktadır. Birçok insan kireçlenme nedeniyle bir başkasına bağımlı olmakta ve kendi hayatını devam ettirebilecek kadar günlük işlerini yerine getirememektedir.

 ✔Uygulanan tedavi yöntemlerinde amaç hastalığın ilerlemesini engelleyip yaşam kalitesini artırmaktır. 
 ✔Kilo vermek, aktif olmak ve eklemleri zorlamadan yapılacak egzersizler eklem kireçlenmesinde ortaya çıkan şikayetleri azaltacaktır.

 Dizlerde ortaya çıkan kireçlenmede en önemli belirti ve şikayetlerden biri de ağrıdır. Dizlerin      hareket etmesiyle artan ağrı hareketsiz kalındığında veya dinlenme durumunda azalmaktadır.    Zamanla eklemin hareketsiz kalması nedeniyle de hastalığın ilerlemesi sonucunda ağrı        artmakta ve hatta uykudan uyandıracak kadar da şiddetli olabilmektedir.
 Egzersiz ve kilo vermek gibi alınan tedbirler ile ağrı azaltılabilmektedir. Bu uygulamaların   yeterli olmadığı durumlarda ağrı kesici ve enflamasyon önleyici tedaviler uygulanmaktadır. Diz   içerisine yapılan enjeksiyon ve son dönemlerde kireçlenme tedavisinde dışarıdan sürülerek   uygulanan tedaviler hastanın şikayetlerini ortadan kaldırmakta ve hastalığın ilerlemesini engellemektedir.
Flexorin Hydro Jel teknolojisi ve içeriği ile kireçlenmeye bağlı ağrıları gidermek, eklem hareketliliğimi geri kazandırmak için uygulanan tedavi yöntemlerindendir. Hastanın kendi kendine uygulayabilmesi, kısa sürede ve hızlı etki göstermesi, oluşan etkinin uzun süre devam etmesi nedeniyle kireçlenmede uygulanan tedavi yöntemleri arasında ön plana çıkmaktadır.