Çocuklarda Sindirim Sistemi

Bir bebeği bu dünyaya karşıladığımızda bu hayattaki en eğlenceli deneyimlerden biridir.Annelerin çoğu küçük çocuklarını besleme ,sarılma ve emzirme deneyiminden zevk alırlar.Doğumda bebeğiniz hayatının ve hayatta kalmasının neredeyse her bir yönü için size bağlıdır.

Merkezi sinir sistemi tamamıyla olgunlaşmadığı ve beyni hala geliştiği için ne yürüyeyebilir ne de konuşabilir. Bununla birlikte bebeğinizin  sindirim sistemi doğum anında sindirmek için yeterince olgun olduğundan bebeğiniz anne sütünün sağladığı besinsel faydalardan tam olarak yararlanabilir.

Bağırsak gelişimi

Annesinin rahminde bir fetüs oluştuğunda , Hücrelerin üç katmanı yavaş yavaş vücudun üç ana bileşeni olmak için gelişir.Hücrelerin üçüncü katmanı sindirim sistemini oluşturur.Bebeğinizin bağırsakları hamileliğin beşinci haftasında gelişmeye başlar.

 

Fetal gelişimin üçüncü ayı boyunca Ve tüüs mide hücreleri sıvı salgılamaya başlar.Fetüsten oluşan atıklar plasenta ve annenin kanının içinden geçer.Bu sindirim sisteminin fetal aşamada bile çoktan çalışmaya başladığı anlamına gelir

Doğumda bebeğinizin sindirim sistemi hala gelişmekte ve olgunlaşmaktadır bu noktada anne sütü hariç diğer yiyecek türlerine kabul etmeye hazır değildir.

 

Yaklaşık altı ayda ,Bebeğinizin sindirim sistemi daha karışık ve katı gıda maddelerini Nişasta protein ve yağ gibi maddeleri sindirecek kadar olgunlaşır. bu aşamada katı gıdalar(tamamlayıcı) gıdaların sunulmasına hazırdır. Yavaş yavaş katı yiyecekler yemeye alıştığından çocuğunuza anne sütünü vermeye devam etmeniz önerilir.

 

Erken çocukluğunda çocuğunuzun sindirim sistemi olgunlaşmaya devam eder. ilk iki yıl en kritik yıllardır Bu dönem boyunca yerleşmiş bağırsak mikroflorası   çocuğunuzun uzun süreli bağışıklığını büyük etki de etkileyebilir.Eğer çocuğunuzun sindirim sağlığı zayıfsa ve bu noktada yetersiz beslenen çocuğun gelişimi ve büyümesi tehlikeye girecektir.

Doğumda bebeğinizin bağırsağı verimsizdir bebeğinize emzirmeye başlar başlamaz bakteriler bebeğinizin bağırsağına  sokulur. Anne sütü gazı çeşitli yararlı bakteriler.Örneğin bifidobacteria ve lactobacillus , bebeğinizin bağırsak sağlığı için çok önemli olanlardır.Hem iyi hem kötü bakteri sayısı bebeğin yaşamının ilk birkaç gününde hızla artar.

 

Bebeğiniz büyüdükçe,  ilk iki yıl boyunca ,onun bağırsak mikrofilorası dengelenir ve yetişkinliğe ul aşana kadar genellikle dengeyi sağlar.

Bebeğinizin genel sağlığı için sağlıklı bir bağırsak mikroflora ekosistemi zorunludur.Bağırsak bakterilerinin doğru dengesine sahip olmayan bebeklerin büyük ihtimalle kalın bağırsak sancısına(karın bölgesinde gaz ve ağrı) daha meyilli  ve büyüdüklerinde alerji(örneğin egzama)  ve astım ilerleme riskinin daha yüksek olduğuna inanılmaktadır.

Anne sütüyle beslenen ve biberon ile beslenen

 

Emzirme çocuğunuzun ideal büyüme gelişme ve sağlığa Ulaşmasına yardımcı olabilir araştırmalar emzirilen çocukların önemli ölçüde daha az gastrointestinal kulak idrar ve solunum yolu enfeksiyonu olduğunu göstermiştir.