Nöropatik Ağrı


Ağrı, hoşa gitmeyen duyusal ve duygusal bir deneyimdir. Ağrı hissettiğimiz durumları vücudumuzda bir şeylerin yolunda gitmediği durumlar olarak düşünmeliyiz, çünkü vücudumuz ağrı ile bize bir mesaj vermek istemektedir.

 

Nöropatik ağrı nedir?

Ağrı farklı şekillerde olabilmekte ve farklı şekillerde sınıflandırılabilmektedir. Eğer sinirlerde bir hasar varsa bu ağrıya nöropatik ağrı denilmektedir. Farklı şiddetlerde görülebilir, şiddeti zaman içinde artabilir ve kişinin yaşam kalitesini ciddi oranda etkileyen bir hal alabilir. Nöropatik ağrıyı yanıcı veya tam dersi dondurucu, batıcı, uyuşma tarzında bir ağrı olarak hissedebilirsiniz. Bazı durumlarda ise hafif bir elektrik çarpıyormuşçasına bir ağrı hissedebilirsiniz. Bunlarla birlikte anormal cilt duyusu ve hafif dokunmaları şiddetli hissetme de nöropatik ağrı belirtileri arasındadır. Vücudunuzun herhangi bir bölgesinde bu tarzda bir ağrı hissediyorsanız lütfen şikayetlerinizi bir hekime bildiriniz.

 

Nöropatik ağrı neden oluşur?

Nöropatik ağrıda bir sinir hasarı söz konusu olduğundan sinir hasarına yol açabilecek herhangi bir durum aynı zamanda nöropatik ağrıya da neden olabilmektedir. Nedenleri çok çeşitli olabilmekle birlikte, bunlardan bazıları:

·         Metabolik hastalıklarınız varsa bunun beraberinde nöropatik ağrı gelişebilir. Örneğin diyabet nöropatik ağrının nedenlerinin başında gelmektedir.

·    Beslenme bozuklukları da yine nöropatik ağrıya neden olabilmektedir. Örneğin B Vitamini açısından yetersiz besleniyorsanız nöropatik ağrı oluşabilir.

·         Zona gibi viral hastalıklar geçirdiyseniz hastalığınız iyileşse dahi bir süre nöropatik ağrı çekebilirsiniz.

·         Belinizde fıtık varsa, fıtığınız zamanla sinirinize baskı yapabilir ve nöropatik ağrı yaşayabilirsiniz.

 

Nasıl tedavi edilir?

Nöropatik ağrı nedenine göre tedavisi ya da yol açtığı şikayetlerin azaltılarak hastanın rahatlatılması mümkün bir hastalıktır. Eşlik eden hastalığınız ile birlikte hekiminiz tarafından size en uygun tedavi verilecektir. Ağrının süresine, şiddetine ve etkenine bağlı olarak ilaç tedavisi ve çeşitli yaşam tarzı değişiklikleri önerilebilir. İlaç tedavisine ek olarak B grubu vitaminler, alfa lipoik asit, asetil-L- karnitin gibi besin takviyelerinden de destek alınabilmektedir.

Önemli olan nöropatik ağrıyı hissettiğiniz zaman hekime başvuru yapmak ve size önerdiği tedaviye uyum göstermektir. Yaşam kalitenizi etkileyen bu ağrı ile yaşamak zorunda değilsiniz.