Anne Sütü ve Önemi

Bebeğinizin sağlıklı olması için elinizden geleni yaparsınız. Tüm endişeniz onun daha sağlıklı olması içindir. Peki ona koruyucu kalkan olacak besinin ne olduğunu biliyor musunuz? Tabii ki proteinler, karbonhidratlar, mineraller, vitaminler ve yağlardan oluşan anne sütü bebeğiniz için bir mucize besin. Bebeğiniz ihtiyacı olan tüm bu besin öğelerini alabildiği anne sütüyle ne kadar erken beslenmeye başlarsa, anne üstü o kadar hızlı geliyor. Özelikle ilk 6 ayda yeterli kilo alan bebekte anne sütü dışında hiçbir ek gıdaya da gerek kalmıyor. Anne sütünün en önemli etkilerinden biri de anne ve bebek arasındaki bağı güçlendirmesidir. Yaşamsal öneme sahip anne sütünün faydalarını Acıbadem Fulya Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ülkü Tıraş, anlattı.


1. Beyin gelişimi için anne sütü
Anne sütünün içeriğindeki çeşitli büyüme faktörleri bebeğin bağırsak ve beyin gibi birçok organ gelişiminin daha iyi olmasını sağlıyor. Bu, gelecekteki bebeğin hayatını etkileyen en önemli özelliklerinden birini oluşturuyor.


2. Hastalıklardan koruyor
Anne sütü birçok mikroorganizmaya karşı öldürücü etkiye sahip. İçerdiği özel enzimler sayesinde bebeklere doğal bağışıklık sağlıyor. Bu sayede annenin geçirdiği kızamık, kızıl ve suçiçeği gibi hastalıklara karşı ilk 9 ay bebeği koruyor.

 

3. Obeziteyi önlemenin ilk adımı
Emzirmenin başlangıcındaki sütün içeriği ile emzirmenin sonundaki sütün içeriği birbirinden farklı oluyor. Ön sütte protein, son sütte de yağ oranı yüksektir. Bu da bebekte doygunluk hissi sağlayarak obeziteyi önlüyor. Anne sütü prematüre doğan bebek için en uygun komposizyonda oluyor. Bu sayede prematüre bebeğin yeterli kilo almasını sağlıyor.


4. I.Q. yükseliyor

Anne sütü alan bebeklerin ortalama I.Q. puanları diğerlerinde daha yüksek oluyor. Özellikle prematüre bebeklerde bu durum daha belirgin görülüyor. Nedeni tam olarak saptanamamakla birlikte bunun, uzun zincirli yağ asitlerinin etkisi olduğu düşünülüyor. Bu konuda çok sayıda çalışma mevcut olup en yeni çalışma Yeni Zelanda'da yapılmıştır. 1000 üzerinde birey üzerinde yapılan ve bu bireylerin 18 yıllık incelenmesinden oluşan çalışmada, anne sütüyle beslenmiş olanların hem zeka seviyeleri hem de öğrenim hayatındaki başarılarının daha yüksek olduğu tespit edilmiş.


5. Anne sütü alerjiyi önlüyor

İlk günlerde gelen anne sütüne kolostrum deniyor. Bu süt bebeğin birçok hastalıklara karşı korunmasını sağlıyor. Yararlı bakteriler bu sütte olgun süte göre çok daha fazla oluyor. Bebeğin yararlı bakterilerle bağırsağın kaplanmasını sağlıyor. Bu sayede alerji yapabilecek maddelerin emilimini engelliyor.

 

6. Hazımsızlığı önlüyor
Bebeğin ihtiyacı olan protein, yağ, demir ve vitamin gibi her türlü besin öğelerinden zengin olan anne sütü vücutta daha kolay hazmediliyor. Anne sütünün tamamına yakını sindiriliyor. Bu sayede anne sütü alan bebeklerde kabızlık, ishal ile kolik tarzında hazımsızlık nedeniyle oluşan karın ağrıları az görülüyor. Anne sütü ile beslenen bebeklerde ayrıca diş eti hastalıkları, diyabet demir eksikliği anemisi, pişikle ilgili cilt hastalıkları çok daha az görülüyor.

 

7. Böbrekleri koruyor
Kolostrum bağırsak hareketlerini de hızlandırarak ilk dışkı çıkışını kolaylaştırıyor. Mikroorganizmalara karşı daha yoğun koruma faktörü içeriyor. Ozmoloritesi daha düşük olduğu için böbrekleri de koruyor.

 

8. Ağız hijyeni için anne sütü önemli
Bazı bebekler özel nedenlerle anne yanında olamayabiliyor. Bu durumlarda annenin sütü sağılarak bebeğe veriliyor. Özelikle yoğun bakım sürecinde olan prematüre bebek ağızdan beslenemese bile ağız temizliğinde anne sütünün kullanılmasının çok yararlı olduğu gözlemlenmiş.

 

9. Anne-bebek bağını güçlendiriyor
Anne sütü her an hazırdır ve zaman kaybetmeden bebeğin ihtiyacı olduğunda sunulabiliyor. Böylelikle bebeğin gereksinimi olduğu anda hazır olduğu için bebek daha az ağlıyor. Anne sütü ayrıca anneyi daha çok yanında bulan bebek için psikolojik destek ve bağlanmada da önemli role sahip. Ayrıca annenin hem kendisine hem de bebeğine daha fazla zaman ayırmasını sağlıyor.

 

10. Meme kanserine karşı emzirin
Bağışıklık sistemini güçlendiren, enfeksiyon hastalıklarından koruyan anne sütünün bir diğer mucizesi; anne sütüyle beslenen kız çocuklarının ileride meme kanserine yakalanma risklerinin nispeten daha düşük olması. Aynı zamanda emziren annelerde de meme kanserine yakalanma oranı daha düşük oluyor.

 


Sütün kesileceğinden korkmayın


Doğumdan hemen sonraki dönemde anne sütü stresi, sütün gelmesini engelleyebiliyor. Özellikle prematüre doğan bebeklerde anne sütü gecikebiliyor, bu beklenen bir durumdur. Bu, strese yol açmamalı. Bebek ne kadar küçük olursa olsun anne sütü geldiği zaman tolere ediyor. Çünkü prematüre bebeği olan annenin sütü bebeğinin haftasına uygun olarak üretiliyor.