Anne Sütü ve Önemi


Anne sütü bebeklerin ilk 6 ay ihtiyaç duyduğu tüm besinleri içerir. İlk 6 ay sadece anne sütü önerilmektedir. İçeriğindeki koruyucu maddeler, bebeğin enfeksiyonlara karşı korunmasında rol oynar. Bebeğin ruhsal, bedensel ve zeka gelişimine yardımcıdır.

Emzirmenin sadece bebeğe değil anneye de bir takım faydalar sağladığı düşünülmektedir. Örneğin göğüs kanseri, yumurtalık kanseri, kemik erimesi ve anemi risklerini azaltır.  

 

Anne sütünün miktarını neler etkiler?

·         Öncelikle su tüketimi anne sütünün miktarının artması için önemlidir. Günde en az 2 litre su tüketmek gerekir.

·         Sık emzirme de süt arttırıcı etkenler arasındadır.

·         Yapılan çalışmalarda bazı gıdaların da anne sütünü arttırdığı belirtilmektedir. Annenin sağlıklı beslenmesi bu noktada çok önemlidir; protein, karbonhidrat ve yeşil sebzeleri uygun miktarlarda tüketmesi gerekmektedir.

·         Doktor kontrolü dahilinde galaktagog içeren besin takviyelerinden de faydalanılabilir. Galakatagog, anne sütünün üretiminin başlaması, sürdürülmesi ve arttırılmasına yarayan maddelerdir. Roybos, kimyon, zencefil, dereotu, melisa bitkisel galaktogoglardır.

·         Annenin psikolojisinin de süt miktarı üzerinde etkisi olduğu düşünülmektedir. Bu nedenle annenin stresten uzak ve psikolojik açıdan rahat olması önemlidir. Sütün yetmeyeceği korkusunun süt miktarını azaltabileceği göz önünde bulundurulursa, annenin bu korkudan uzaklaşması gerekir.

 

Anne sütünün özellikleri nelerdir?

Anne sütü bileşimi itibariyle inek sütünden farklıdır. Örneğin inek sütünde bulunan ve bebeğe alerji yapabilen bir protein türü (beta-laktoglobulin) anne sütünde bulunmaz. Anne sütündeki proteinler daha kolay sindirilip emilir. Benzer durum yağlar için de geçerlidir. Buna ek olarak anne sütündeki yağlar doymamış yağ asitlerince zengindir. Beyin ve sinir sistemi için gerekli olan yağ asitleri anne sütünde inek sütüne göre çok daha fazladır.

Anne sütü vitamin açısından zengindir. İnek sütünde de vitamin bulunur fakat bu vitaminler sütün ısıtılması ya da işlenmesi gibi proseslerde bozunmaktadır. Anne sütü bu işlemlerden geçmediği için vitaminlerin biyoyararlanımı ve emilimi yüksektir. Ayrıca anne sütündeki kalsiyum, demir gibi minerallerin de biyoyararlanımları ve emilimleri yüksektir.

Özetle emzirmenin anneye ve bebeğe faydası bulunmaktadır. Bu faydalar başlıca:

·         Beyin, bağırsak gibi birçok organın gelişimi için önemlidir.

·         Bebeğe doğal bağışıklık sağlar.

·         Obeziteyi engeller.

·         Anne sütü ile beslenmenin IQ’yu arttırdığı düşünülmektedir.

·         Bebekte kabızlık, ishal ve kolik gibi sorunları azaltır.

·         Anne bebek bağını güçlendirir.

·         Meme kanseri riskini azaltır.