Bebeklerde Gaz Sancısı (Kolik)


Sağlıklı olarak dünyaya gelen bebekler, çeşitli nedenlerden dolayı ağlarlar. Bu nedenlerden bir tanesi de gaz ve koliktir.

Kolik genelde bebekler 2-3 haftalık olduğunda başlamaktadır. Çoğunlukla 3. ayda da biter.

 

Kolik ve gaz nedenleri

Bu konuda yapılan çalışmalar farklı farklı nedenler öne sürmektedir. Bu nedenlerden biri de bebek eğer anne sütü ile besleniyorsa, bebeğin annenin yediklerinde bulunan bir maddeye karşı alerjisi olabilme ihtimalidir. Eğer mama ile besleniyorsa benzer şekilde mamanın içeriğinde bulunan bir maddeye ya da maddelere karşı alerjisi olabilir.

Sindirim siteminin tam olgunlaşmamış olması da gaz ve kolik nedenleri arasında gösterilir. Ayrıca kolikli bebekler ile yapılan bir çalışmada, bu bebeklerin dışkısında Lactobasillerin miktarının azaldığı ve E.coli miktarının arttığı gözlenmiştir. Bu bakteriler kendi metabolizmaları sonucu olarak gaz üretirler. Buna ek olarak mikrobiyota çeşitliliğinin düşük olması, sindirim rahatsızlıklarına yol açarak gaz birikimine neden olabilir.

 

Kolikli bebekler için neler yapılmalı?

Öncelikle bir doktora başvurmak önemlidir. Bebeğin ağlama nedeni başka bir hastalık da olabilir.

Kolik çok sık görülmektedir. Her 10 bebekten birisi bu sorunu yaşıyor olabilir. Dolayısıyla ebeveynin paniklememesi, sakin kalması ve kendisinde hata aramaması gerekir.

Anne bebekte gaz yapabilecek yiyeceklerden uzak durabilir. Mama ile besleniyorsa maması yine doktora danışılarak değiştirilebilir.

Bebeği rahatlatmak için farklı yöntemlere başvurulabilir. Her bebek farklıdır, bu yöntemler her bebekte işe yaramayabilir:

·         Her beslemeden sonra gazını çıkarmak

·         Karnına yağ ile masaj yapma

·         Ilık havluyu bebeğin karnına koyma

·         Ilık bir su ile banyo yaptırma

·         Bebek arabasında ya da kendi arabanızda gezdirme

·         Müzik dinletme, ninni söyleme

·         Kucaklayıp sarılma

·         Emzirme veya emzik verme (genelde 2 saatte bir emzirmek önerilir)

·         Yumuşak bir battaniyeye sarma

·         Kucakta ya da beşikte sallama

·         Doktorun önerisi veya kontrolü dahilinde gaz ve koliğe iyi gelen ürünler tercih edilebilir