Hamilelikte Besin Desteği

Gebelik döneminde bebeğin ve annenin artan en önemli besin ihtiyaçları nelerdir?

Omega 3, folik asit, iyot, B kompleks vitaminleri, demir, çinko, kalsiyum gibi vitamin ve minerallere olan ihtiyaç gebelik ve emzirme döneminde artar. Eksiklikleri önemli sorunlara yol açabilir.
Hamilelik boyunca bebeğin kemik, kas, beyin, göz, iç organlar, sinir sistemi ve diğer tüm sistemlerinin sağlıklı gelişebilmesi için besin gereksinimi artar. Artan vitamin, mineral ve besin ihtiyacının karşılanması bebeğin ve annenin sağlığı açısından oldukça önemlidir.

Bebek için erken (prematüre) doğum, düşük doğum ağırlığı, beden ve zihin gelişiminde yetersizlik gibi sorunlara yol açabilir.

Öte yandan vücut depolarının harcanmasıyla annenin de sağlığı bozulabilir, bebeğin en önemli ihtiyacı olan anne sütü yetersiz salgılanabilir. Tüm bu olumsuz sonuçları ortadan kaldırmak, hem bebek hem de anne için sağlıklı bir gelecek sağlamak adına gebelik ve emzirme döneminde yeterli ve dengeli beslenme çok önemlidir.

Gebelikte neden Omega-3 takviyesi kullanılmalı?

Omega-3 yağ asitleri EPA ve DHA içerir. EPA ve DHA’nın vücutta çeşitli rolleri vardır. DHA beyin, göz ve kalbin yapısında bulunur ve anne karnında gelişen bebekler, yeni doğanlar ve çocuklar için özellikle önemli bir besin maddesidir. EPA kalp hastalıkları, inme, obezite ve artrit gibi hastalıkların önlenmesine veya hafifletilmesine yardımcı olabilir.

Omega-3, bebeğin normal beyin ve göz gelişimini destekler.

*
Omega-3, bebeğin normal beyin ve göz gelişimini destekler.
*
Erken doğum ve düşük ağırlıklı bebek riskinin azalmasına yardım eder.
*
Yeni doğanlardaki alerjik hastalık riskini azaltmaya yardımcı olur.
*
Beyinde normal fonksiyonların sürdürülmesine yardımcı olur
*
Çocuklarda zeka gelişimini destekler.
*
Birçok çalışmada IQ üzerine olumlu etkisi olduğu gösterilmiştir.
*
Dikkat eksikliğinin azalmasına ve hiperaktivite bozukluğu ile ilişkili davranışsal belirtilerin iyileşmesine yardımcı olur.
*
Annede ise diyabetin erken dönemdeki ilk belirtisi olan insülin direncinin ve gebelik diyabeti riskinin azalmasına katkı sağlar.
*Hipertansiyon ve buna bağlı preeklampsi (gebelik zehirlenmesi) riskinin azalmasını destekler.
*Doğum sonrasında yaşanan depresyonun azalmasına yardım eder.
*Emzirme döneminde anneden bebeğe anne sütü yoluyla Omega-3 aktarıldığı için annenin Omega-3 takviyesi alması önerilir.
*Yenidoğan bebeğin beyin gelişimi 2 yaşına kadar devam ettiği için bebeğin DHA ihtiyacını karşılamak amacı ile annenin Omega-3 alması kritik öneme sahiptir.
*Omega-3 yağ asitlerinin bebeğin el-göz koordinasyonu fonksiyonlarını arttırabileceği düşünülmektedir.
*Omega-3 yağ asitleri bebeklerde bağışıklığın güçlendirilmesine katkı sağlamaktadır.
*Omega-3 yağ asitleri bebeklerde alerjik hastalıkların ve besin alerjisinin görülme sıklığını da azaltabilmektedir.

Gebelikten önce ve gebelik döneminde Folik Asit desteği

Türkiye’de gebeliğin ilk dönemindeki kadınların %60’ında folik asit eksikliği saptanmıştır. Folik asit eksikliği halinde, bebeklerde nöral tüp defekti (NTD) ve dudak-damak yarığı riski artmaktadır. NTD, beyin dokusundan başlayıp, omuriliği de içine alacak şekilde aşağı doğru uzanan nöral tüpün herhangi bir bölgesinin açık kalmasıdır.

Bu durumda bebekler tam gelişmemiş bir beyin ile doğarlar. Yüzlerinde ve kafataslarında şekil bozukluğu vardır. Yürüme, mesane ve bağırsak kontrolü etkilenir. Bebeğin refleksleri zayıftır ve dokunmaya ya da ağrıya yanıt veremeyebilir.

Bu nedenle kılavuzlar, nöral tüp defektinden korunmak için tüm gebelerin günde 400 μg folik asit içeren günlük bir takviye kullanmasını, gebe kalmadan 3 ay önce folik aside başlanmasını ve ilk 12 hafta devam edilmesini önermektedir.

Gebelikte yeterli iyot alınması önemlidir!

Gebelik ve emzirme döneminde yeterli iyot alımı bebeğin özellikle beyin gelişimi için önemlidir. İyot eksikliğinin en çarpıcı sonuçları anne karnındayken ve erken çocukluk döneminde ortaya çıkar. Düşük, ölü doğum, doğumsal anormallikler, şiddetli ve geri dönüşümsüz zihinsel gerilik bunlardan bazılarıdır.
İyot yetersizliğinden kaynaklanan sorunlar, yeterli miktarda iyot alınmasıyla önlenebilir. Bu nedenle gebelik kılavuzları anne adaylarının günde 150 mikrogram iyot almasını önermektedirler.


6 adımda gebelik destek ürünleri hakkında merak ettikleriniz:

1. Ne zaman vitamin kullanmaya başlamalıyım?

Planlı bir gebelik düşünüyorsanız, içeriğinde folik asit de bulunan bir vitamin mineral takviyesine gebelikten 3 ay önce başlamak anne ve bebek sağlığına destek sağlayacak ve herhangi bir eksiklik varsa erken dönemde giderilmesine olanak sunacaktır.

2. Gebelik bulantılarım var, vitamin takviyemi kusarsam ne yapmalıyım?

Vitamin-mineral takviyenizi uyumadan önce almaya çalışın. Böylece uyuduğunuz süre boyunca bulantı, kusma şikayetlerinizden etkilenmeyerek takviyenizden maksimum fayda sağlarsınız.

3. Vejetaryenim. Herhangi bir takviye kullanmalı mıyım?

Katı vejetaryenler herhangi bir hayvansal ürün kullanmadıkları için ihtiyaçları olan B12, çinko, demir ve Omega-3 yağ asidi (özellikle DHA) takviyesine ihtiyaç duyacaklardır.

4. Vitamin ve mineral takviyesinin yanı sıra Omega-3 de almalı mıyım?

Omega-3 kaynağı olarak haftada 1-3 kez balık yenmesi tavsiye edilmektedir. Yeterli miktarda Omega-3 içeren balıkları tüketmeyen hamilelerin günde 300 mg Omega-3 takviyesi alması kılavuzlar tarafından önerilmektedir.

5. Tüm gebelik dönemi süresince vitamin/mineral takviyesi kullanmalı mıyım?

Doğuma yakın dönemde bebeğin Omega-3, demir, kalsiyum gibi ihtiyaçları artar. Besinlerle ve destek ürünlerle yeterli miktarda vitamin, mineral ve Omega-3 alamazsanız, bebeğiniz bu ihtiyaçlarını gebelikte ve emzirme döneminde sizin depolarınızdan kullanarak karşılayacaktır.