HPV Virüsü

HPV nedir?

 

HPV, cinsel yolla bulaşan en yaygın enfeksiyondur (STI). HPV, HIV ve HSV'den (herpes) farklı bir virüstür . Çoğu onlu yaşların sonlarında ve 20'li yaşların başında olan 79 milyon Amerikalı HPV ile enfekte. Birçok farklı HPV türü vardır. Bazı türler genital siğiller ve kanserler gibi sağlık sorunlarına neden olabilir. Ancak bu sağlık sorunlarının ortaya çıkmasını engelleyebilecek aşılar var.

HPV nasıl yayılır?

Virüsü olan biriyle vajinal, anal veya oral seks yaparak HPV kapabilirsiniz. En sık vajinal veya anal seks sırasında yayılır. HPV, enfekte bir kişinin hiçbir belirti veya semptomu olmasa bile geçebilir.

Cinsel olarak aktif olan herkes, sadece bir kişiyle seks yapmış olsanız bile HPV alabilir. Enfekte olan biriyle seks yaptıktan yıllar sonra da semptomlar geliştirebilirsiniz. Bu, ilk ne zaman enfekte olduğunuzu bilmenizi zorlaştırır.

HPV sağlık sorunlarına neden olur mu?

Çoğu durumda, HPV kendiliğinden geçer ve herhangi bir sağlık sorununa neden olmaz. Ancak HPV geçmediğinde genital siğiller ve kanser gibi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Genital siğiller genellikle genital bölgede küçük bir yumru veya bir grup yumru olarak görünür. Küçük veya büyük, kabarık veya düz veya karnabahar şeklinde olabilirler. Bir sağlık hizmeti sağlayıcısı, genellikle genital bölgeye bakarak siğilleri teşhis edebilir.


HPV kansere neden olur mu?

HPV , vulva, vajina, penis veya anüs kanseri dahil olmak üzere rahim ağzı kanserine ve diğer kanserlere neden olabilir . Dilin tabanı ve bademcikler ( orofaringeal kanser denir ) dahil olmak üzere boğazın arka tarafında da kansere neden olabilir .

Bir kişi HPV'ye yakalandıktan sonra kanserin gelişmesi genellikle yıllar, hatta on yıllar alır. Genital siğillere neden olabilecek HPV türleri, kansere neden olabilecek HPV türleri ile aynı değildir.

HPV'li hangi kişilerin kanser veya başka sağlık sorunları geliştireceğini bilmenin bir yolu yoktur. Bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler (HIV / AIDS olanlar dahil) HPV ile daha az mücadele edebilirler. Ayrıca HPV'den sağlık sorunları geliştirme olasılıkları daha yüksek olabilir.

HPV'den ve neden olabileceği sağlık sorunlarından nasıl kaçınabilirim?

HPV alma şansınızı azaltmak için birkaç şey yapabilirsiniz.

Aşı olun. HPV aşısı güvenli ve etkilidir. Önerilen yaş gruplarında verildiğinde HPV'nin neden olduğu hastalıklara (kanserler dahil) karşı koruma sağlayabilir. (Aşağıdaki “Kimler aşı olmalıdır?” Bölümüne bakın) CDC, HPV aşısını 11 veya 12 yaşında (veya 9 yaşında başlayabilir) ve henüz aşılanmamışsa 26 yaşına kadar olan herkes için tavsiye eder. Öneriler hakkında daha fazla bilgi için lütfen şu adrese bakın: https://www.cdc.gov/vaccines/vpd/hpv/public/index.html

Rahim ağzı kanseri taraması yaptırın . 21-65 yaş arası kadınlar için rutin tarama rahim ağzı kanserini önleyebilir.

Cinsel olarak aktifseniz

  • Her seks yaptığınızda lateks prezervatifleri doğru şekilde kullanın . Bu, HPV alma şansınızı azaltabilir. Ancak HPV, prezervatifle kapatılmayan bölgelere bulaşabilir - bu nedenle prezervatifler HPV bulaşmasına karşı tam koruma sağlamayabilir;
  • Karşılıklı olarak tek eşli bir ilişki içinde olun veya yalnızca sizinle seks yapan biriyle seks yapın.

Kimler aşı olmalı?

HPV aşısı, 11 veya 12 yaşında (veya 9 yaşında başlayabilir) ve halihazırda aşılanmamışsa 26 yaşına kadar herkes için önerilir.

26 yaşından büyük herkese aşı yapılması önerilmez. Bununla birlikte, henüz aşılanmamış 27 ila 45 yaşları arasındaki bazı yetişkinler, yeni HPV enfeksiyonları riski ve aşılamanın olası faydaları hakkında sağlık uzmanlarıyla konuştuktan sonra HPV aşısı olmaya karar verebilir. Bu yaş aralığında HPV aşılaması daha az fayda sağlar. Cinsel olarak aktif olan yetişkinlerin çoğu, aşı ile hedeflenen tüm HPV tipleri olmasa da, zaten HPV'ye maruz kalmıştır.

Her yaşta, yeni bir seks partnerine sahip olmak, yeni bir HPV enfeksiyonu kapmak için bir risk faktörüdür. Halihazırda uzun vadeli, karşılıklı olarak tek eşli bir ilişki içinde olan kişilerin yeni bir HPV enfeksiyonu alma olasılığı düşüktür.

HPV olup olmadığını nasıl anlarım?

Bir kişinin "HPV durumunu" öğrenmek için herhangi bir test yoktur. Ayrıca, HPV'yi ağızda veya boğazda bulmak için onaylanmış bir HPV testi yoktur.

Rahim ağzı kanserini taramak için kullanılabilecek HPV testleri vardır. Bu testler yalnızca 30 yaş ve üstü kadınlarda tarama için önerilir. 30 yaşın altındaki erkekleri, ergenleri veya kadınları taramak için HPV testleri önerilmez.

HPV'li çoğu insan enfekte olduklarını bilmez ve bundan dolayı hiçbir zaman semptom veya sağlık sorunları geliştirmez. Bazı insanlar genital siğil olduklarında HPV'ye sahip olduklarını öğrenirler. Kadınlar, anormal bir Pap testi sonucu aldıklarında (rahim ağzı kanseri taraması sırasında) HPV'ye sahip olduklarını öğrenebilirler. Diğerleri, kanser gibi HPV'den daha ciddi sorunlar geliştirdiklerinde bunu öğrenebilirler.

HPV ve HPV'nin neden olduğu sağlık sorunları ne kadar yaygındır?

HPV (virüs): Yaklaşık 79 milyon Amerikalı şu anda HPV ile enfekte. Her yıl yaklaşık 14 milyon insan yeni enfekte oluyor. HPV o kadar yaygındır ki, cinsel olarak aktif olan hemen hemen her kişi, HPV aşısı olmazsa hayatının bir döneminde HPV kapacaktır.

HPV ile ilgili sağlık sorunları arasında genital siğiller ve rahim ağzı kanseri bulunur.

Genital siğiller: HPV aşıları uygulanmadan önce, her yıl yaklaşık 340.000 ila 360.000 kadın ve erkek, HPV'nin neden olduğu genital siğillerden etkileniyordu.

Rahim ağzı kanseri: Her yıl, ABD'de yaşayan yaklaşık 12.000 kadına rahim ağzı kanseri teşhisi konulacak ve 4.000'den fazla kadın, tarama ve tedavi olsa bile rahim ağzı kanserinden ölüyor.

Amerika Birleşik Devletleri'nde yaşayan insanlarda meydana gelen HPV'nin neden olduğu başka durumlar ve kanserler vardır . Her yıl yaklaşık 19.400 kadın ve 12.100 erkek HPV'nin neden olduğu kanserlerden etkilenmektedir.

* Bu rakamlar sadece genital siğillere bakım arayanların sayısına bakmaktadır. Bu, genital siğillere yakalanan gerçek insan sayısının eksik bir tahmini olabilir.

Hamileyim. HPV'ye sahip olmak hamileliğimi etkiler mi?

Hamileyseniz ve HPV hastasıysanız, genital siğiller olabilir veya rahim ağzınızda anormal hücre değişiklikleri geliştirebilirsiniz. Rutin rahim ağzı kanseri taraması ile anormal hücre değişiklikleri bulunabilir. Hamileyken bile rutin rahim ağzı kanseri taraması yaptırmalısınız.

HPV veya HPV'nin neden olduğu sağlık sorunları için tedavi edilebilir miyim?

Virüsün kendisi için bir tedavi yoktur. Bununla birlikte, HPV'nin neden olabileceği sağlık sorunları için tedaviler vardır:

1.    Genital siğiller , sağlık uzmanınız tarafından veya reçeteli ilaçlarla tedavi edilebilir. Tedavi edilmezse genital siğiller kaybolabilir, aynı kalabilir veya boyut veya sayı olarak büyüyebilir.

2.    Servikal prekanser tedavi edilebilir. Rutin Pap testleri yaptıran ve gerektiğinde takip eden kadınlar, kanser gelişmeden önce sorunları belirleyebilir . Önleme her zaman tedaviden daha iyidir. Daha fazla bilgi için www.cancer.org adresini ziyaret edin.dış simge.

3.    Diğer HPV ile ilişkili kanserler de erken teşhis edilip tedavi edildiğinde daha fazla tedavi edilebilir. Daha fazla bilgi için www.cancer.org adresini ziyaret edin.dış simge.