PCOS (Polikistik Over Sendromu)


Polikistik Over Sendromu (PKOS) menstrüasyon düzensizliği, aşırı kıllanma, sivilce ve obezite ile seyreden bir sendromdur. Yumurtalıklarda çok sayıda iyi huylu kistin oluşumu ile gelişir. Üreme çağındaki kadınlarda en sık görülen hormonal bozuklukların başında gelir. Polikistik Over Sendromu regl olmama ya da uzun aralıklarla regl olma gibi belirtilerle görülür.

Polikistik Over Sendromu yumurtalıkların androjenleri fazla salgılamasıyla ortaya çıkar. PKOS’lu vakaların %43-76’sında insülin direnci görülmüştür. İnsülin direnci vücudun insüline normal biyolojik cevabın verilmemesidir. PKOS uzun dönemde infertilite, tekrarlayan düşükler gibi istenmeyen durumlara yol açabilir. Bu nedenle tedavisi önemlidir, ihmal edilmemesi gerekir.

 

Polikistik Over Sendromu neden oluşur?

Polikistik Over Sendromu’nun nedeni tam olarak bilinmemektedir fakat oluşumunda genetik ve çevresel faktörlerin rol oynadığı düşünülmektedir. Ailede Polikistik Over Sendromu öyküsü varsa hastalığın görülme olasılığı artar. Aşırı kilo da PKOS’un oluşumuna zemin hazırlar. Ayrıca çeşitli kimyasallara maruz kalmanın da Polikistik Over Sendromu’na yol açabileceği düşünülmektedir.

 

Polikistik Over Sendromu belirtileri

Belirtiler kişiye göre değişebilmekle birlikte en sık görülenleri:

·         Düzensiz adet

·         Tüylenme

·         Saç dökülmesi

·         İnsülin direnci

·         Kiloda artış

·         Sivilce

·         Yüz bölgesinde yağlanma

·         Kısırlık

·         Depresyon

·         Baş ağrısı

Bu belirtilerden bir kısmını dahi gösteriyorsanız hekiminize başvurmalısınız.

 

Polikistik Over Sendromu tedavisi

Polikistik Over Sendromu tedavisinde hekim hastaya göre tedavi planlamaktadır. Tedavide hem hastalık hem de hastalığın yol açtığı sorunlar giderilmeye çalışılır. Hastalığın erken dönemde teşhisi, tedaviye başlanması diğer birçok hastalıkta olduğu gibi önemlidir.

Polikistik Over Sendromu olan hastalar için gıda takviyesi olarak inositol, B12 vitamini, D vitamini, omega-3, çinko gibi bileşenler önerilmektedir.