Sindirim Sistemi Sağlığı


Sindirim, tükettiğimiz besinlerin, hücrelerimizin kullanabileceği en küçük yapıtaşlarına çevrilmesi işlemidir. Sağlıklı yaşam sürmek için sindirim sistemi sağlığımız da son derece önemlidir.Sindirim sistemimizin sağlığı için nelere dikkat etmeliyiz?

İlk olarak lifli gıdalar tüketmeye özen göstermeliyiz. Lif açısından yetersiz beslenme kabızlık gibi şikayetlere neden olmaktadır. Lif açısından zengin besinlere örnek olarak yulaf, kuru baklagiller, elma, armut gibi meyveler, sebzeler verilebilir. Besinlerin çiğ tüketilme ya da işlemden geçme durumuna bağlı olarak lif içerikleri değişebilmektedir. Her besinin de lif oranı farklıdır. Günlük ortalama 20-25 gr lif tüketilmesi önerilmektedir.

İkinci dikkat edilecek nokta besinleri tüketme şeklimizdir. Çok sıcak veya çok soğuk besin tüketmekten de uzak durmak gerekir. Yavaş yemek yemek de sindirim sistemi sağlığı için güzel bir alışkanlıktır.

Yağlı yiyeceklerin sindirimi zor olmaktadır. Bu nedenle yağ oranı yüksek olan kızartılmış besinlerden ve et gibi gıdaların da mümkün olduğunca yağ oranı düşük versiyonlarını tüketmek faydalıdır.

Sindirim sistemi sağlığı açısından gıda intoleranslarına karşı da dikkatli olmak gerekir. Gıda intoleransı yani belirli gıdayı tükettiğinde oluşan rahatsızlıklar doğuştan gelebileceği gibi sonradan da oluşabilmektedir. Sindirim sorunlarınız genelde benzer besinleri tükettikten sonra oluşuyora bu durumda o gıdanın içindeki bir bileşene karşı vücudunuz tepki veriyor yani gıda intoleransı geliştiriyor olabilir.Sindirim sistemi üzerine probiyotiklerin etkisi

Bağırsağımızda yaşayan ve sağlığımızı olumlu etkileyen mikroorganizmalar probiyotikler olarak gruplandırılmaktadır. Probiyotiklerin sağlık üzerine olumlu etkileri:

·         Patojen (hastalık yapan) mikroorganizmaların çoğalmasını engeller

·         Bağışıklık sistemini destekler

·         Mineral ve vitaminlerin emilimini ve biyoyararlanımını arttırır

·         Serum lipid düzeylerini dengeler

·         Bağırsak motilitesini ve geçirgenliğini düzenler

·         Kilo kontrolüne yardımcıdır

Probiyotikler sindirim sistemi sağlığını desteklemek için sıklıkla günümüzde kullanılmaktadır. Antibiyotik kullanımı ve seyahat ile ilişkili ishallerin tedavisinde de yine probiyotiklere başvurulmaktadır. Etkisinin görülmesi için ise 3-6 ay boyunca her gün düzenli olarak tüketilmesi önerilmektedir.Çocuklar için probiyotikler

Probiyotikler yetişkinler için önemli olduğu kadar çocuklar için de önemlidir. Bebekken çocuğa verilen anne sütü probiyotik açısından zengindir. İlerleyen dönemlerde de sağlıklı sindirim sistemi ve bunun yanı sıra yukarıda bahsedilen yararları açısından çocuklarda da probiyotik tüketimine önem verilmelidir. Probiyotik açısından zengin yoğurt, kefir gibi besinlerin günlük olarak tüketilmesi faydalı olacaktır.

Antibiyotikler bağırsak mikroflorasını olumsuz etkileyebilmektedir. Antibiyotik tedavisi uygulandığı dönemde dışarıdan probiyotik takviyesi almak sindirim sistemi sağlığına katkıda bulunacaktır.