Vajinal Atrofi ve Kuruluk

Teşhis

Pelvik muayeneAçılır iletişim kutusunu aç

Genitoüriner menopoz sendromunun (GSM) teşhisi şunları içerebilir:

Pelvik muayene, doktorunuz dış genital organları, vajinayı ve rahim inceler görsel olarak pelvik organları hissediyor ve bu süre boyunca.

İdrarla ilgili semptomlarınız varsa, idrarınızı toplamayı ve test etmeyi içeren idrar testi .

Asit dengesi testi, vajinal sıvılardan bir örnek almayı veya asit dengesini test etmek için vajinanıza kağıt bir gösterge şeridi yerleştirmeyi içerir.

Tedavi

Menopozun genitoüriner sendromunu tedavi etmek için, doktorunuz önce aşağıdakileri içeren reçetesiz tedavi seçeneklerini önerebilir:

Vajinal nemlendiriciler. Vajinal bölgenize biraz nem kazandırmak için vajinal nemlendirici (KY Liquibeads, Replens, Sliquid, diğerleri) deneyin. Nemlendiriciyi birkaç günde bir uygulamanız gerekebilir. Bir nemlendiricinin etkileri genellikle bir kayganlaştırıcıdan biraz daha uzun sürer.

Su bazlı yağlayıcılar. Bu kayganlaştırıcılar (Astroglide, KY Jelly, Sliquid, diğerleri) cinsel aktiviteden hemen önce uygulanır ve cinsel ilişki sırasında rahatsızlığı azaltabilir. Gliserin veya ısınma özelliği içermeyen ürünleri tercih edin çünkü bu maddelere duyarlı olan kadınlar tahriş yaşayabilir. Aynı zamanda prezervatif kullanıyorsanız, yağlama için vazelin veya diğer petrol bazlı ürünlerden kaçının çünkü petrol, temas halinde lateks prezervatifleri parçalayabilir.

Bu seçenekler belirtilerinizi hafifletmezse, doktorunuz şunları önerebilir:

Topikal östrojen

Vajinal östrojen, daha düşük dozlarda etkili olma ve östrojene genel maruziyetinizi sınırlama avantajına sahiptir, çünkü daha az kan dolaşımınıza ulaşır. Ayrıca, oral östrojenden daha iyi doğrudan semptomların giderilmesini sağlayabilir.

Vajinal östrojen tedavisi çeşitli şekillerde gelir. Hepsi eşit derecede iyi çalıştığı için, hangisinin sizin için en iyisi olduğuna siz ve doktorunuz karar verebilirsiniz.

Vajinal östrojen kremi (Estrace, Premarin). Bu kremi, genellikle yatmadan önce bir aplikatör ile doğrudan vajinanıza yerleştirirsiniz. Tipik olarak kadınlar bunu bir ila üç hafta boyunca günlük olarak ve daha sonra haftada bir ila üç kez kullanırlar, ancak doktorunuz size ne kadar krem ​​kullanacağınızı ve ne sıklıkta koyacağınızı söyleyecektir.

Vajinal östrojen fitilleri (Imvexxy). Bu düşük dozlu östrojen fitilleri, haftalarca günlük olarak vajinal kanala yaklaşık 2 inç sokulur. Daha sonra fitillerin sadece haftada iki kez yerleştirilmesi gerekir.

Vajinal östrojen halkası (Estring, Femring). Siz veya doktorunuz vajinanın üst kısmına yumuşak, esnek bir halka yerleştirirsiniz. Halka, yerinde iken tutarlı bir östrojen dozu salgılar ve yaklaşık her üç ayda bir değiştirilmesi gerekir. Birçok kadın bunun sunduğu kolaylıktan hoşlanıyor. Farklı, daha yüksek bir doz halkası, topikal tedaviden çok sistemik bir tedavi olarak kabul edilir.

Vajinal östrojen tableti (Vagifem). Vajinanıza vajinal östrojen tableti yerleştirmek için tek kullanımlık bir aplikatör kullanırsınız. Doktorunuz tableti ne sıklıkla takmanız gerektiğini size bildirecektir. Örneğin, ilk iki hafta boyunca günlük olarak ve daha sonra haftada iki kez kullanabilirsiniz.

Ospemifene (Osphena)

Günlük olarak alınan bu hap, orta ila şiddetli GSM'li kadınlarda ağrılı seks semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir . Meme kanseri olan veya meme kanserine yakalanma riski yüksek olan kadınlarda onaylanmamıştır.

Prasteron (Intrarosa)

Bu vajinal ekler, ağrılı cinsel ilişkiyi kolaylaştırmaya yardımcı olmak için DHEA hormonunu doğrudan vajinaya iletir. DHEA, vücudun östrojen dahil diğer hormonları üretmesine yardımcı olan bir hormondur. Prasterone, orta ila şiddetli vajinal atrofi için her gece kullanılır.

Sistemik östrojen tedavisi

Vajinal kuruluk, orta veya şiddetli sıcak basmaları gibi diğer menopoz semptomlarıyla ilişkiliyse, doktorunuz östrojen hapları, bantlar veya jel veya daha yüksek dozda bir östrojen halkası önerebilir. Ağızdan alınan östrojen tüm sisteminize girer. Doktorunuzdan oral östrojenin yararlarına karşı risklerini ve östrojenle birlikte progestin adı verilen başka bir hormonu almanız gerekip gerekmediğini açıklamasını isteyin.

Vajinal dilatörler

Hormonal olmayan bir tedavi seçeneği olarak vajinal dilatörleri kullanabilirsiniz. Östrojen tedavisine ek olarak vajinal dilatatörler de kullanılabilir. Bu cihazlar vajinanın daralmasını tersine çevirmek için vajinal kasları uyarır ve gerer.

Ağrılı seks bir endişe ise vajinal dilatatörler vajinayı gererek vajinal rahatsızlığı giderebilir. Reçetesiz temin edilebilirler, ancak belirtileriniz şiddetliyse, doktorunuz pelvik taban fizik tedavi ve vajinal dilatörleri önerebilir. Sağlık uzmanınız veya bir pelvik fizyoterapist size vajinal dilatörleri nasıl kullanacağınızı öğretebilir.

Topikal lidokain

Reçeteli bir merhem veya jel olarak mevcut olan topikal lidokain, cinsel aktiviteyle ilişkili rahatsızlığı azaltmak için kullanılabilir. Cinsel aktiviteye başlamadan beş ila 10 dakika önce uygulayın.

Göğüs kanseri olduysanız

Göğüs kanseri geçmişiniz varsa, doktorunuza söyleyin ve şu seçenekleri değerlendirin:

Hormonal olmayan tedaviler. İlk tercih olarak nemlendiricileri ve kayganlaştırıcıları deneyin.

Vajinal dilatörler. Vajinal dilatatörler, vajinal kasları uyarabilen ve gerebilen, hormonal olmayan bir seçenektir. Bu vajinanın daralmasını tersine çevirmeye yardımcı olur.

Vajinal östrojen. Kanser uzmanınıza (onkolog) danışarak, hormonal olmayan tedaviler semptomlarınıza yardımcı olmazsa doktorunuz düşük doz vajinal östrojen önerebilir. Bununla birlikte, vajinal östrojenin, özellikle meme kanseriniz hormonal olarak duyarlıysa, kanserin geri dönme riskinizi artırabileceğine dair bazı endişeler var.

Sistemik östrojen tedavisi. Sistemik östrojen tedavisi, özellikle meme kanseriniz hormonal olarak duyarlıysa, genellikle tavsiye edilmez.