Vajinal Flora

Vajinal flora, vajinanın içinde yaşayan bakterilerdir. Normal vajinal flora çeşitli laktobasil türlerinin hakimiyetindedir.

Lactobacilli, laktik asit, hidrojen peroksit ve maya ve diğer istenmeyen organizmaların büyümesini engelleyen diğer maddeleri üreterek vajinayı sağlıklı tutmaya yardımcı olur. Vajinayı 4 civarında sağlıklı bir pH'ta tutarlar.

Bu hafif asidik ortam, enfeksiyona karşı korumaya yardımcı olur. Ürettikleri diğer maddeler de öyle. Bu bakteriler, sağlıklı bir vajinal ekosistemin önemli bir parçasıdır. 1

Vajinal Flora Neden Önemlidir

Bir özelliğidir bakteriyel vajinoz (BV), bu, normal vajinal flora bozulması ve lactobacilli bir kayıptır. Bu sadece kendi başına tatsız olamaz. Ayrıca bir kadını HIV ve diğer cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara karşı daha duyarlı hale getirebilir .

Bakteriyel vajinoza aslında normalde vajinada düşük seviyelerde bulunan bakterilerin aşırı çoğalması neden olur. Laktobasil popülasyonu bozulduğunda, bu bakteriler kontrolü ele alır. 

BV ile ilişkili bakteriler bir dizi uçucu amin oluşturur. Bu kimyasallar, BV ile ilişkili ayırt edici kokuya neden olan şeydir . Bu koku, cinsel ilişkiden sonra, özellikle korunmasız cinsel ilişkiden sonra daha güçlü olma eğilimindedir, çünkü aminler, meni ile ilişkili daha yüksek pH'ta daha kokulu hale gelir.

Bununla birlikte, ilişkiye rağmen, BV'ye sperm neden olmaz. Aslında, bakteriyel vajinozun cinsel yolla bulaştığına dair en büyük kanıt lezbiyenlerdedir.

BV'nin vajinal ilişki sırasında bulaşıp bulaşmayacağı net değildir. BV genellikle ıslak montaj adı verilen bir testle teşhis edilir . 

 Bakteriyel Vajinozun Nedenleri ve Risk Faktörleri

Sağlıklı Vajinal Florayı Geri Kazanmak

BV'yi ve maya enfeksiyonları gibi ilgili durumları tedavi etmedeki zorluklardan biri , normal vajinal floranın nasıl restore edileceğini bulmaktır. Bazen bakteri popülasyonları tedaviden sonra normal oranlara geri döner. Diğer zamanlarda yapmazlar.

Laktobasil ağırlıklı floranın yenilenmesine yardımcı olmak için, bazı araştırmacılar probiyotik haplara ve fitillere bakıyor. Bu tedaviler lactobacillus türlerini içerecektir.

Umut, bu bakterilerin büyüyüp vajinayı yeniden kolonileştirmesidir. Bugüne kadar, sonuçlar başlangıç ​​niteliğinde olsa da bir şekilde olumlu olmuştur. Yine de, eğer doğarlarsa, probiyotikler vajina sağlığını iyileştirmenin ve sağlıklı vajinal florayı geri kazanmanın yeni bir yolu olabilir.